Foresta Suceava și-a aflat adversara din semifinalele barajului de promovare în Liga a II-a

Ultima rundă a play-off-ului Ligii a III-a a stabilit adversarele echipelor deja calificate la barajul de promovare în Liga a II-a.

Foresta Suceava și Ceahlăul Piatra Neamț au dat ocazia jucătorilor de pe banca de rezerve să evolueze în ultima etapă, cărțile fiind făcute deja în Seria I. Cele două echipe calificate la baraj au cedat în fața adversarelor care și-au încheiat parcursul din acest sezon de Liga a III-a. Jucătorii lui Dorin Goian și Cristi Pustai vor încerca miercuri să prindă biletele către finală, acolo unde Foresta și Ceahlăul ar putea reedita jocurile din sezonul regulat și play-off.

În ultima etapă, ”galben-verzii” au pierdut cu scorul de 2-1, în deplasare, la Bacău, după un joc în care trupa lui Dorin Goian nu a riscat. Eduard Săvoaia în minutul 37, iar Alexandru Zaharia din penalty în minutul 43 au înscris pentru gazde, în timp ce tânărul atacant basarabean al Forestei, Daniel Muntean, a redus din diferență în minutul 87.

În celălalt joc din play-off, Bucovina Rădăuți a încheiat sezonul cu o victorie în fața propriilor suporteri, după un duel spectaculos și numeros în goluri. Echipa pregătită de Marius Lup s-a impus cu scorul de 5-2 grație reușitelor semnate de Ionel Stoian (2), Mugurel Florescu (9), Cătălin Coroamă (15), Alexandru Aftanache (55) și Armand Șvichi (82). Pentru trupa lui Cristi Pustai au înscris: Andrei Moisii (74) și Cosmin Nemțanu (85).

În urma rezultatelor înregistrate, în Seria a II-a, CSM Râmnicu Sărat și Metalul Buzău au făcut schimb de locuri în clasament, iar astfel formația din Buzău va juca pe terenul Ceahlăului, în timp ce Foresta se va deplasa la Râmnicu Sărat.

• Metalul Buzău – Aerostar Bacău, scor 5-2
  • Unirea Braniştea – CSM Râmnicu Sărat, scor 3-2