Foresta Suceava obține punctul care îi asigură calificarea matematică la baraj de promovare

”Galben-verzii” confirmă încă o dată că se descurcă mai bine pe teren propriu decât în deplasare.

Jucătorii pregătiți de sârbul Ivan Gvozdenovic s-au calificat matematic în semifinalele barajului de promovare în Liga a II-a după remiza de la Huși. Vasluienii au deschis repede scorul în urma unei lovituri libere executate de Sergiu Gîrdea în minutul 12 care l-a lăsat fără replică pe goalkeeper-ul sucevean, Bogdan Checicheș. După un sfert de oră, ”galben-verzii” au restabilit egalitatea prin Chika Odoh. Rezultat care s-a păstrat până la final după un joc fără strălucire, însă de ajuns ca sucevenii să obțină biletele pentru jocul cu Oțelul Galați sau CSM Focșani.

Ştiinţa Miroslava – Şomuz Fălticeni  2-1

În runda următoare, Foresta Suceava va primi vizita pe teren propriu a formației CSM Bucovina Rădăuți într-un nou derby al județului programat sâmbătă, 7 mai, începând cu ora 18:00.

Sursa foto: Robin Vasilius