Foresta Suceava a făcut figurație în Colentina, unde a pierdut cu scorul de 5-1

Cu mulți debutanți în primul 11, Foresta Suceava a fost învinsă la scor de Juventus București.

”Galben-verzii” s-au prezentat astăzi cu un lot subțire la meciul pe care l-au disputat împotriva liderului Ligii a II-a. Cu mulți jucători sub 21 de ani, majoritatea dintre ei debutanți în Liga a II-a, formația suceveană nu le-a pus mari probleme jucătorilor antrenați de Daniel Oprița. Cu toate că la pauză scorul era unul decent, sucevenii aveau să reducă din diferență în minutul 70 prin unul dintre singurii jucători experimentați din lotul folosit astăzi de antrenorii Bogdan Tudoreanu și Marius Lup. Acest gol i-a pus în priză pe jucătorii din Colentina care au mai marcat încă trei goluri până la final. Tabela avea să arate la final un nemilos 5-1 în favoarea bucureștenilor.

Chiar și așa, acest rezultat nu o avantajează și nici nu o dezavantajează pe echipa suceveană, scopul acesteia este de a termina campionatul. În ceea ce privește situația financiară, la club se caută toate soluțiile pentru a se rezolva aceste probleme ca până la începerea sezonului viitor să se plătească toate datoriile. Modificarea legii sportului și adoptarea acesteia urmează să rezolve problemele care au existat de-a lungul anilor la Foresta, însă până atunci e nevoie ca duminică să vină cât mai multă lume la stadion.

Așadar, la finele acestei săptămâni se va reîntregi lotul cu jucătorii de bază a echipei într-o ultimă prezentare în fața suporterilor. Federația a decis ca multe meciuri din această etapă să se joace duminică de la ora 11:00.

Foresta urmează să primească în acest weekend vizita Olimpiei Satu Mare. Hai Foresta! Hai Suceava!