Foresta e pentru suceveni!

Acum câteva minute am făcut un tur de forță și am reușit să citesc toate comentariile din mediul online cu privire la meciul de cupă dintre Foresta Suceava și Dinamo București. Mi-a luat câteva minute să citesc fiecare comentariu, dar voiam să fac asta pentru a trage niște concluzii. Am văzut că o parte dintre microbiștii suceveni au o părere cu care nu sunt de acord nici în ruptul capului aceea de a NU juca meciul la Suceava din raționament financiar. Personal mi se pare o mare greșeală și mă voi justifica de ce am spus asta. În orișice condiții, costul unei eventuale nocturne mobile va fi acoperit din vânzarea de bilete. Un preț similar ca cel de acum 3 ani cu FCSB atunci când pretul unui bilet mediu a fost de 40 de lei, ar acoperi integral plata unei nocturne mobile. Asta în cel mai rău caz pentru că stadionul cu siguranță va fi arhiplin, iar nici un bilet nu va rămâne nevândut. Văd că o variantă viabilă pentru mulți e Botoșani. E aproape nu zic nu, am văzut că un domn spunea că sunt doar 42 de km și nu e un efort prea mare pentru a face deplasarea. O fi având într-un fel dreptate, dar vă mai amintiți meciul cu Petrolul Ploiești din 2014?! Aceeași fază a competiției, aceeași perioadă din an, meci jucat undeva pe la ora 18. Atunci în tribunele stadionului Municipal din Botoșani au fost maxim 2000 de oameni, având în vedere că echipa era pe locuri fruntașe în liga secundă, iar Petrolul era un nume și o echipă mare la acea vreme. Deși e prematur poate, dar o spun aproape cu toată convingerea că dacă partida se va disputa la Botoșani nu va strânge mai mult de 2500 maxim 3000 de oameni. De ce? Pentru că botoșănenii au văzut Dinamo în ultimii ani de o grămadă de ori, iar noi cei din Suceava vom apela la comoditate și multi vor urmări meciul de la TV. Nu știu dacă am avut argumente solide sau nu, dar sincer nu văd o rețetă financiară mutarea meciului la Botoșani. Cât despre meciul în sine, e clar că va fi ceva aparte mai ales prin prisma acelui 4-5 istoric din 2000. Iată că deși nu a reușit să evolueze în prima divizie de 2 decenii, Suceava aduce prin Cupa României adversari de top pe Areni. A fost Sportul lui Dan Petrescu prin 2005, a fost Gaz Metan în 2014, FCSB în 2016, din nou Gaz Metan anul acesta, iar acum a venit rândul celor de la Dinamo. O mică consolare pentru cei ce râvnesc după fotbal de primă ligă la Suceava. Cu siguranță în ultimii mulți ani fotbalul din județ nu a dat o echipă în sferturile de finală ale Cupei României. Pentru a doua oară, Foresta ajunge în optimi, fiind la un singur pas de accederea în sferturi. Adversarul e unul uriaș, cu o istorie ce nu are nevoie de prea multe prezentări. Prin urmare Dinamo pleacă mare favorită având în vedere diferenta de nivel dintre cele două echipe. Dar știu un moment în care lucrurile ar putea balansa în favoarea noastră. Un stadion plin până la refuz, o atmosferă demnă de marile meciuri și mii de oameni transformați într-o singură voce. Vă mai amintiți meciul cu FCSB?! Emoția din jurul lui? A fost ceva aparte, iar acest aparte poate avea loc DOAR LA SUCEAVA ȘI NICIUNDE ALTUNDEVA. Foresta Suceava – Dinamo București DOAR pe Areni.

Articol scris de: Dragoș Negură

Sursa foto: Gabriel Mihai