Etapă săracă în goluri în Seria I a Ligii a III-a

Reprezentantele județului Suceava în Liga a III-a au bifat două remize și un succes în etapa a VII-a, una fără prea multe goluri.

Foresta Suceava a pierdut fotoliul de lider în detrimentul grupării CSM Bacău după ce ”galben-verzii” au obținut doar un punct pe terenul altei echipei băcăuane, Fotbal Club. Marian Ilie a deschis scorul în minutul 30, iar Robert Albu a egalat cu patru minute înainte de final. Astfel că trupa suceveană continuă să obțină puncte în ciuda situației financiare cu care se confruntă clubul, menținându-se pe locurile de play-off.

Într-un alt joc al rundei, Bucovina Rădăuți a trecut la limită de Aerostar Bacău prin golul reușit de Iosif Netbai în minutul 18. Rădăuțenii obțin trei puncte și urcă pe locul 3 în clasament la trei puncte de Foresta și la patru de liderul CSM Bacău.

Șomuz Fălticeni și Rapid Brodoc s-au anihilat reciproc pe stadionul ”Constanin Jamaischi” din Fălticeni. Scorul final fiind 0-0 după 90 de minute. Echipa din Fălticeni a devenit lanterna roșie a campionatului după retragerea echipei Viitorul Darabani. Trupa lui Daniel Stoica este de nerecunoscut după șapte etape în care au reușit să obțină doar trei puncte.

De altfel, CSM Bacău a dispus în deplasare cu scorul de 1-0 de Știința Miroslava, iar cele trei puncte o duc pe echipa pregătită de Cristi Popovici pe primul loc în Seria I a Ligii a III-a. CSM Vaslui a stat în această rundă.

9. ACS Şomuz Fălticeni 7 0 3 4 7-15 -8 3

În runda următoare, Foresta Suceava primește vizita liderului CSM Bacău în timp ce Bucovina Rădăuți se va duela cu CSM Vaslui. Șomuz Fălticeni va sta, deoarece Viitorul Darabani a fost exclusă din campionat.

Sursa foto: CSM Bucovina Rădăuți