CSU Suceava revine pe locul doi după victoria cu 24-22 în fața formației Steaua

”Universitarii” câștigă o primă ”finală” din lupta pentru ocuparea locului secund în play-out-ul Ligii Naționale.

CSU Suceava s-a impus astăzi în sala Liceului cu Program Sportiv în fața echipei Steaua București cu scorul de 24-22, după un meci spectaculos. Scăpați oarecum de grija retrogradării, bucureștenii au prestat un joc destul de lejer, iar sucevenii au profitat de acest aspect. Obligată să câștige acest meci și susținută de o sală arhiplină, echipa antrenată de Adrian Chiruț a început tare partida cu Steaua, desprizându-se destul de repede pe tabelă. La pauză, scorul arăta 13-11 în favoarea universitarilor.

Repriza a doua fost una echilibrată în care atât de o parte cât și de celalată s-au marcat câte 11 goluri, însă soarta partidei a rămas neschimbată, CSU Suceava a câștigat trei puncte prețioase care au readus-o pe poziția secundă la două puncte în fața principalei urmăritoare, CSM Focșani.

Meciuri mai ușoare pentru CSU Suceava pe final de play-out

Etapa viitoare, ”universitarii” vor avea o deplasare nu tocmai ușoară la Făgăraș, formație care s-a impus și ea astăzi pe terenul echipei CSM Satu Mare cu scorul de 29-24. În afară de meciul cu CSM Făgăraș, CSU Suceava va primi pe 31 mai vizita codașei CSM Satu Mare, echipă care a reușit să producă o surpriză în manșa tur a play-out-ului învingând-o pe Suceava.