Sponsori Sponsori

CSU Suceava obține o victorie confortabilă în fața grupării CSM Făgăraș în etapa a III-a a Ligii Zimbrilor

Într-un meci disputat în fața câtorva zeci de copii veniți cu clasa pentru a susține echipa locală, fără accesul publicului adult în sala “Dumitru Bernicu” a Liceului cu Program Sportiv din Suceava, după sancțiunea aplicată de Federația Română de Handbal, echipa CSU Suceava a reușit o victorie categorică în fața celor de la CSM Făgăraș, cu scorul de 38-29, în etapa a III-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Formația antrenată de Bogdan Șoldănescu a început meciul în forță, oferind o defensivă solidă pe parcursul primei reprize, încheiată cu un avantaj confortabil de cinci goluri, 15-10. După pauză, CSU Suceava și-a continuat jocul bun și a reușit să se distanțeze pe tabelă în afața unui adversar care nu le-a pus emoții. Scorul final a fost de 38-29, iar sucevenii bifează a doua victorie în cele trei etape disputate până acum.

Portarii echipei sucevene, Șelaru și Padovei, au fost în formă excelentă, cu 12 și respectiv 5 intervenții reușite. În ofensivă, Tîrzioru a fost principalul marcator cu 9 goluri, urmat de Gavriloaia și C. Dascălu, ambii cu câte 4 reușite.

CSU Suceava: Șelaru (12 intervenții), Padovei (5 intervenții) – Tîrzioru (9 goluri), Gavriloaia (4), C. Dascălu (4), Lazurcă (3), Csog (3), Lupu (3), C. Radu (3), Iordachi (3), Balazs (2), Zarițchi (2), Ștefan (1), Focșăneanu (1), Bologa și Grigore.

În runda următoare, CSU Suceava va evolua în deplasare în fața echipei CSM Vaslui.

Sursa foto: Cristian Ploșceac