CSU Suceava continuă în Liga Zimbrilor după victoria cu CSM Bacău

Echipa pregătită de Adrian Chiruț, Iulian Andrei și Bogdan Șoldănescu și-a asigurat prezența în Liga Zimbrilor și în sezonul următor.

După șocul din prima rundă a barajului de promovare/menține în Liga Zimbrilor, ”universitarii” și-au îndeplinit obiectivul în extremis după victoria obținută la jumătatea acestei săptămâni în cadrul turneului de la Turda. Trupa lui Chiruț a câștigat cu scorul de 20-15 meciul decisiv cu CSM Bacău după o primă repriză de infarct în care băcăuanii aveau un avantaj de două goluri pe tabelă, iar sucevenii erau cu un picior în liga secundă. Antrenorii formației sucevene i-au trezit la pauză pe jucători care au reușit să întoarcă partida în favoarea lor.

• Botond Balazs – 1 gol

CSM Bacău, CSU Suceava și U Cluj au încheiat turneul cu câte 6 puncte, astfel că ierarhia s-a decis după întocmirea clasamentului cu jocurile dintre aceste echipe, cel mai bun golaveraj avându-l CSM Bacău (+4), urmată de Suceava (+2) și Cluj (-6).