CSU Suceava a început cu dreptul returul Diviziei A de handbal

Echipa pregătită de Adrian Chiruț și Iulian Andrei a disputat primul joc oficial din 2020 în deplasare în compania formației Politehnica Iași.

CSU Suceava rămâne în continuare liderul Diviziei A după victoria cu Politehnica Iași din deplasare. Elevii lui Adrian Chiruț și Iulian Andrei au avut parte de un joc destul de dur prestat de gazde, însă universitarii suceveni s-au impus la finalul partidei cu scorul de 29-21. Scorul a fost destul de echilibrat la pauză, sucevenii intrând la cabine cu un avantaj fragil de 3 goluri, 13-10.

Antonio Pintilei a fost MVP-ul universitarilor suceveni cu 7 reușite în acest joc, urmat fiind de Bogdan Cozorici cu 6 reușite, Vladislav Kobzii și Alexandru Popia cu câte 4 reușite, George Mihalcea cu 3 reușite, Călin Leordean cu 2 reușite, iar Maxim Oancea, Robert Furak și Alexandru Popa și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor cu câte o reușită.

După acest joc, antrenorul Adrian Chiruț a declarat că este mulțumit de jocul prestat de elevii săi și că așteaptă ca tinerii universitari să crească de la joc la joc pentru a putea îndeplini obiectivul propus.

”A fost un joc dur din partea ieșenilor, însă foarte important este faptul că noi am reușit să câștigăm și să obținem cele trei puncte puse în joc. Am fost surprins de apărarea dură a ieșenilor în prima repriză, dar mă bucur că în partea secundă băieții noștri nu le-au dat nici o șansă și am reușit să ne impunem. Ne doim să crește de la un meci la altul.”, a declarat Adrian Chiruț, antrenorul CSU Suceava.