CSM Bucovina Rădăuți trece la pas de testul cu Ozana Târgu Neamț

”Goe and company” urcă pe locul al doilea în Seria I a Ligii a III-a după victoria cu 3-1 în fața Ozanei Târgu Neamț.

Bucovina Rădăuți nu a avut probleme în fața clubului nemțean, iar Iosif Netbai, Ionuț Plămadă și Ionel Stoian au dezghețat tribunele la Rădăuți cu câte un gol fiecare. Deși a marcat pentru oaspeți la scorul de 1-0 pentru Rădăuți, Ionuț Furtună nu a reușit să-i dea emoții formației din Rădăuți. Echipa antrenată de Dorin Goian și Daniel Bălan a deschis scorul în minutul 26 printr-un penalty transformat de Iosif Netbai, însă doar 3 minute s-au bucurat de avantajul de pe tabelă, oaspeții egalând în minutul 29 prin Ionuț Furtună. Scorul de 1-1 s-a păstrat până la pauză.

În repriza secundă, Ionuț Plămadă a refăcut diferența de un gol în minutul 48, iar în minutul 69, rădăuțenii au scăpat de orice emoție când Ionel Stoian a reușit să înscrie de la 11 metri. Tabela a rămas neschimbată până la finalul partidei, formația rădăuțeană obținând 3 puncte importante care îi aduc la egalitate de puncte cu locul secund după egalul dintre Șomuz Fălticeni și Ceahlăul Piatra Neamț.

Huşana Huşi – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi    3-0
Bogdan Miron (24 – penalty), Ionuţ Jitaru (32), Alexandru Sahru (40 – penalty)
Şomuz Fălticeni – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ    0-0
Bucovina Rădăuţi – Ozana Târgu Neamţ    3-1

Iosif Netbai (26 – penalty), Ionuţ Plămadă (58), Ionel Stoian (69 – penalty) / Ionuţ Furtună (29)
Sporting Lieşti – FC Botoşani 2    2-2
Andrei Mihu (15), George Dănăilă (55) / Ciprian Şincu (38), Marian Chica Rosa (50)
KSE Târgu Secuiesc – CSM Focşani    2-0
Emilian Popa (59, 61)
SC Oţelul Galaţi – Ştiinţa Miroslava     2-1
Marius Matei (37, 80) / Eduard Sandu (55)

duminică, 3 noiembrie, ora 14:00
Foresta Suceava – Aerostar Bacău

Pentru Rădăuți urmează duelul de săptămâna viitoare cu cealaltă echipă nemțeană, Ceahlăul Piatra Neamț, într-un derby pentru locul al doilea.

Sursa foto: Cristian Plosceac