Bucovina Rădăuți începe returul pe teren propriu

Partea a doua a sezonului reprezintă o provocare pentru formația rădăuțeană după ce în această iarnă s-a despărțit de antrenorul Dorin Goian. 

Daniel Bălan și compania debutează mâine de la ora 15:00 pe stadionul Municipal din Rădăuți în primul joc oficial din 2020. Rădăuțenii nu au suferit mari schimbări la nivel de lot în această iarnă, însă antrenorii echipei speră ca jucătorii să continue forma bună pe care au arătat-o în prima parte a sezonului. Adversarul de mâine al rădăuțenilor nu este deloc unul ușor, formația vasluiană Hușana Huși ocupă locul al 12-lea la numai un punct de locul 9, ocupat de Șomuz Fălticeni. În tur, rădăuțenii conduși atunci de pe bancă de Dorin Goian în postura de principal și de Daniel Bălan în postura de secund au câștigat la limită jocul din deplasare, 1-0. Căpitanul rădăuțenilor, Vasile Vîtu a adus victoria în jocul tur cu formația vasluiană.

Daniel Bălan are la dispoziție un lot de 22 de jucători pe care se va baza în partea a doua a campionatului: Daniel Zvoronciuc, Cristian Butnariu, Ionuț Puianu – portari; Andrei Alecsandru, Vasile Vitu, Florin Antonesei, Vasilică Mihaeș, Alin Florescu, Alexandru Ciobanu, Abel Coajă, Iosif Netbai, Robert Ciobanu, Eduard Baicu, Bogdan Melinte, Vasile Danilă, Ionuț Plămadă, Andrei Sahlean, Daniel Bejenar, Ionel Stoian, Liviu Busuioc, Cosmin Coroamă și Iulian Ionesi – jucători de câmp.

Clasamentul Ligii a III-a: 

Loc Echipa M V E I Gol +/- Pct
1. CS Aerostar Bacău 15 13 0 2 37-9 28 39
2. ACS Foresta Suceava 15 11 2 2 43-17 26 35
3. ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 15 10 3 2 34-9 25 33
4. CSM Bucovina Rădăuţi 15 10 1 4 34-12 22 31
5. CSM Focşani 2007 15 8 3 4 20-13 7 27
6. ACS Suporter Club Oţelul Galaţi 15 8 3 4 22-19 3 27
7. CS Ştiinţa Miroslava 15 8 2 5 30-20 10 26
8. FC Ozana Târgu Neamț 15 7 2 6 29-23 6 23
9. ACS Şomuz Fălticeni 15 4 5 6 18-25 -7 17
10. CS Sporting Lieşti 15 4 4 7 21-24 -3 16
11. AFC Botoşani 2 15 4 4 7 22-28 -6 16
12. ACS Hușana Huși 15 5 1 9 17-24 -7 16
13. ACS KSE Târgu Secuiesc 15 3 5 7 17-22 -5 14
14. ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 15 2 4 9 15-26 -11 10
15. CSM Bacău 15 2 3 10 6-24 -18 9
16. CSM Paşcani 15 0 0 15 10-80 -70 0

Meciurile etapei a XVI-a: 

Mar 6, 2020 15:00 CS Aerostar Bacău  3 – 1  AFC Botoşani 2
Mar 7, 2020 15:00 CSM Focşani 2007   –   FC Ozana Târgu Neamț
Mar 7, 2020 15:00 CS Ştiinţa Miroslava   –   ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Mar 7, 2020 15:00 ACS Suporter Club Oţelul Galaţi   –   CSM Paşcani
Mar 7, 2020 15:00 ACS KSE Târgu Secuiesc 3 – 0 ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi
Mar 7, 2020 15:00 CS Sporting Lieşti   –   ACS Foresta Suceava
Mar 7, 2020 15:00 CSM Bucovina Rădăuţi   –   ACS Hușana Huși
Mar 7, 2020 15:00 ACS Şomuz Fălticeni   –   CSM Bacău

CSM Bucovina Rădăuți – ACS Hușana Huși, 7 martie 2020, ora 15:00, stadionul Municipal Rădăuți.

 

Articol scris de: Adrian Negru

Sursa foto: Cristian Plosceac

Leave a Reply