Bucovina Rădăuți, debut în forță în noul sezon al Ligii a III-a

Echipa lui Ionuț Plămadă a arătat poftă de joc în primul meci al sezonului în Liga a III-a, iar victoria obținută în fața ieșenilor de la Știința Miroslava a făcut uitată eliminarea prematură din Cupa României.

Joc spectaculos făcut de Bucovina Rădăuți în prima etapă a Ligii a III-a din seoznul 2022-2023. Rădăuțenii au trecut la scor de nereprezentare de Știința Miroslava după un joc frumos prestat de jucătorii pregătiți de Ionuț Plămadă care au trecut repede peste eșecul din Cupa României cu Viitorul Darabani. Ionel Stoian, unul dintre oamenii cu golul de la Bucovina Rădăuți din sezonul precedent și-a făcut din nou datoria și a deschis scorul în minutul 14. În ciuda ocaziilor până la finalul primei reprize, tabela a rămas neschimbată după golul atacantului rădăuțean, astfel Bucovina a intrat la cabine cu un avantaj de un gol.

În partea secundă, gazdele încurajate de câteva sute de spectatori dornici să vadă goluri au mai punctat de două ori. Mai întâi Mugur Florescu în minutul 62 a risipit emoțiile suporterilor rădăuțeni, iar Radu Ungurianu a stabilit scorul final în minutul 76 printr-o execuție marcă înregistrată. În urma acestei victorii, rădăuțenii împart prima poziție în clasamentul Seriei I a Ligii a III-a cu Șomuz Fălticeni și Foresta Suceava.

Bucovina Rădăuți a început jocul cu Știința Miroslava în următoarea formulă: Udeanu – Leonte, Dumitraș, Florescu (cpt), Coajă, Săhlean, Ungurianu, Aftanache, Stroe, Străjeriu, Sotian.

În runda următoare, rădăuțenii vor evolua tot în fața propriilor suporteri în compania nou-promovatei Rapid Brodoc, formație învinsă în această rundă de Foresta Suceava cu scorul de 2-0.

Articol scris de: Adrian Negru | Facebook

Sursa foto: Cristian Plosceac | Facebook