Sponsori Sponsori

Bradul Putna și Juniorul Salcea s-au impus pe teren, iar liderul Șoimii Gura Humorului a câștigat la masa verde

Gruparea Șoimii Gura Humorului e tot mai aproape de obținerea titlului în Liga a IV-a și totodată de participarea la barajul de promovare în Liga a III-a.

Runda cu numărul 27 nu a adus mari surprize, favoritele s-au impus, iar șansele formațiilor Bradul Putna și Juniorul Salcea să o mai ajungă pe Șoimii Gura Humorului devin tot mai mici. Ultimele trei etape se anunță a fi de foc, iar ASA Rarău Câmpulung Moldovenesc nu a mai rezistat fiind a doua echipă care a spus pas Ligii a IV-a în acest sezon.

Forestierul Frumosu și Moldova Drăgușeni au oferit meciul etapei. Formația din Frumosu a pierdut pe teren propriu cu scorul de 2-8 în fața grupării Moldova Drăgușeni. Pentru gazde au înscris Ionuț Hîncean și Cristi Timis, în timp ce pentru oaspeți și-au trecut numele pe lista marcatorilor Mihai Plămadă (trei goluri), Ruben Matei, Silviu Atodiresei, Ionuț Niță, Flavius Pânzariu și Andrei Bârgan.

Bradul Putna a întors scorul în partida disputată pe teren propriu în compania formației Juniorul Suceava. Oaspeții au deschis scorul prin Adrian Stânca, însă gazdele au egalat rapid prin Cosmin Coroamă care în primă fază a ratat penalty-ul, însă mingea a ajuns la el, iar de această dată nu a mai ratat ținta. Golul victoriei a fost semnat de Timotei Rusu care și-a adus echipa în avantaj la scurt timp după egalare. Rezultatul de 2-1 în favoarea Bradului Putna s-a păstrat până la finalul partidei.

Bucovina Dărmănești a fost răpusă pe teren propriu de gruparea Recolta Fântânele, scor 0-2. Eroul oaspeților a fost Mihăiță Gheorghiță care a reușit o dublă.

Nici pentru Sporting Poieni Solca nu a fost o zi cu noroc. Formația din localitate a pierdut pe propriu teren, scor 1-5, în fața grupării Progresul Frătăuții Vechi. Golul de onoare al echipei din Poieni Solca a fost înscris de Răzvan Lăzăreanu, în timp ce oaspeții au punctat prin Sebastian Ignătescu (două goluri), Theodor Lelcu și Robert Acatrinei. De asemenea, oaspeții au mai beneficiat și de un autogol al trupei din Poieni Solca.

Șomuzul Preutești a fost umilită la scor de tenis în meciul jucat pe teren propriu de Juniorul Salcea. Trupa lui Paul Bosancu s-a distrat cu echipa din Preutești pe care a reușit să o învingă cu scorul de 6-1. Golul de onoare a venit din gheata lui Iulian Irimia, în timp ce pentru ocupanta locului secund au înscris Cezar Malanca (două goluri), Ionel Zamă (două goluri), David Barbir și Valentin Neamțu.

Minerul Iacobeni a încercat să producă surpriza etapei la Liteni pe stadionul ”Ionel Pintilescu”, însă golul de 1-0 înscris încă din minutul 4 de Darius Clanetaru avea să aducă ”jihadul” pentru formația din Iacobeni. Echipa pregătită de Demis Maranda și Cătălin Holca a întors rapid soarta partidei în favoarea sa. Mai întâi Codău a restabilit egalitatea în minutul 5, Sahru a adus echipa în avantaj în minutul 9, iar până la pauză Rusu a marcat pentru 3-1 în minutul 43. În partea secundă, Codău a reușit ”dubla” în minutul 69 din penalty, în timp ce Pelepco a pus cireașa pe tort în minutul 85.

Șoimii Gura Humorului a dispus la masa verde de ASA Rarău care nu a mai reușit să finalizeze sezonului. Formația din Câmpulung Moldovenesc s-a retras din campionat bifând o nouă partidă la care nu se prezintă.