Sponsori Sponsori

Atleții câmpulungeni încheie sezonul campionatelor naționale de atletism de aer liber cu 5 medalii

În weekendul recent încheiat, orașul Craiova a găzduit ultimele competiții ale sezonului Campionatelor Naționale de Atletism de aer liber, unde atleții câmpulungeni au obținut performanțe remarcabile și au adus acasă cinci medalii.

Performanțele atletice ale câmpulungenilor au fost deschise de Talida Sfarghiu, care a cucerit medalia de argint în proba de 1500m. Aceasta a devenit vicecampioană națională la Tineret, iar ulterior a reușit să obțină și a doua medalie a competiției, de această dată medalia de bronz în proba de 800m.

Antonia Bodnariuc a continuat seria succeselor și a reușit să urce pe podium. Aceasta a obținut titlul de vicecampioană și medalia de argint în proba de 3000m obstacole. Pentru Popa Marius, competiția de la Craiova a reprezentat prima sa experiență la proba de 3000m obstacole. Cu toate acestea, el a reușit să urce pe podium, obținând medalia de bronz.

În a doua zi a competițiilor, Mădălina Sîrbu a avut o prestație excepțională în proba de 5000m. După o cursă strânsă, în care a condus mare parte din timp, Mădălina a devenit vicecampioană a României, adăugând astfel o nouă medalie de argint pentru echipa câmpulungeană.

Atleții câmpulungeni au încheiat sezonul Campionatelor Naționale de Atletism de aer liber cu un total de cinci medalii – două de argint și trei de bronz.