Antrenament cu public pentru Bucovina Rădăuți

Bucovina Rădăuți s-a distrat pe stadionul Municipal cu lanterna roșie a Ligii a III-a Seria I, CSM Pașcani.

Nivelul fotbalului se cunoaște atunci când o echipă cu jucători experimentați evoluează împotriva uneia cu jucători a căror medie de vârstă este de aproximativ 19. În altă ordine de idei, CSM Pașcani trebuie felicitată pentru curajul de a evolua în Liga a III-a cu jucători a căror prefix a vârstei este 1. Totodată, situația financiară îi obligă pe cei din conducerea clubului să abordeze meciurile astfel chiar și în condițiile în care golurile primite ar depăși un set în tenis. Revenind la jocul de pe stadionul Municipal din Rădăuți, echipa antrenată de Dorin Goian și Daniel Bălan au trecut fără emoții de tinerii jucători ai Pașcaniului. Pășcănenii au rezistat doar două minute la Rădăuți, Ionel Stoian deschizând scorul și fiind totodată și cel care a anunțat recitalul de goluri. În minutul 16, același Stoian a dus scorul la 2-0. Timp de câteva minute, rădăuțenii nu au mai forțat, însă Cosmin Țapu a mărit difernța în minutul 37. Scorul pauzei a fost stabilit de Liviu Busuioc în urma unei lovituri de la 11 metri. După pauză, rădăuțenii au mai marcat de trei ori. Mai întâi, Cosmin Țapu a reușit dubla în minutul 65, scorul devenind 5-0, urmat de golul lui Ionuț Plămadă din minutul 76 care a stabilit un scor de tenis 6-0. Ca umilința să fie și mai mare, Andrei Alecsandru a stabilit scorul final în minutul 90, 7-0.

Dorin Goian și Daniel Bălan au început partida în următoarea formulă:

Butnariu (portar) – Alecsandru – Antonesei – Mihăeș – Coajă – Vitu (căpitan) – Sahlean – Ungurianu – Busuioc – Plămadă – Stoian. Au mai intrat: Țapu, Coroamă, Dănilă, Ciobanu

Rezultatele etapei a XIII-a

vineri, 15 noiembrie, ora 14:00
CSM Bacău – Foresta Suceava     0-1
Robert Martin (90+2)

sâmbătă, 16 noiembrie, ora 14:00
Huşana Huşi – Aerostar Bacău     1-2
Alex Sahru (16) / Cătălin Vraciu (43), Denis Botezatu (71)
Şomuz Fălticeni – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi     1-1
Alexander Song (85) / Alexandru Perju (32)
Bucovina Rădăuţi – CSM Paşcani     7-0
Ionel Stoian (2, 16), Cosmin Ţapu (37, 65), Liviu Busuioc (43 – penalty), Ionuţ Plămadă (76), Andrei Alecsandru (90)
Sporting Lieşti – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ     1-1
George Bârlădeanu (74) / Ibrahim Diarra (63)
KSE Târgu Secuiesc – Ozana Târgu Neamţ     2-1
Alin Babei (46), Emilian Popa (68) / Radu Miron (53)
SC Oţelul Galaţi – FC Botoşani 2     1-1