Sponsori Sponsori

Canotorii de la CSM Suceava au dominat Cupa României de la Iași și s-au întors acasă cu zece medalii

Sportivii de la CSM Suceava pregătiți de antrenorul Nicu Despa au avut o evoluție excelentă la Cupa României pentru Juniori I, competiție desfășurată weekend-ul trecut la Iași, reușind să cucerească nu mai puțin de zece medalii, dintre care cinci de aur, trei de argint și două de bronz.

Printre performerii competiției s-a numărat Valentina Costiea, care a câștigat medalia de aur în proba de simplu feminin. Alte două titluri au fost aduse de echipajul format din Teodora Mironescu și Perla Elena Grașu, care s-a impus atât în proba de dublu vâsle feminin, cât și în cea de dublu rame feminin.

Rezultate excelente au obținut și băieții. Echipajul alcătuit din Constantin Tricolici, Cristian Pascari, Răzvan Marin și Andrei David a cucerit aurul în proba de patru vâsle masculin. De asemenea, Cristian Pascari, Constantin Tricolici, Sebastian Lupu și Răzvan Marin au încheiat pe primul loc și în proba de patru rame masculin.

Pe lângă cele cinci titluri, delegația suceveană a mai obținut trei medalii de argint. Sonia Trisciuc și Anastasia Nechita s-au clasat pe locul al doilea în proba de dublu vâsle feminin, în timp ce Sonia Trisciuc și Valentina Costiea au cucerit argintul la dublu rame feminin. O altă medalie de argint a fost adusă de Sebastian Lupu, clasat pe poziția secundă în proba de simplu masculin.

Palmaresul a fost completat de două medalii de bronz. Anastasia Nechita și Denisa Abutnăriței au ocupat locul al treilea în proba de dublu rame feminin, iar echipajul format din Valentin Popa, Giovanni Bobric, Albert Bobric și Teofan Break a urcat pe ultima treaptă a podiumului în proba de patru vâsle masculin.

 

Sursa foto: Radu Mihalescu

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts