USV Suceava obține un nou titlu de campioană europeană universitară

Handbaliștii suceveni cuceresc pentru al doilea an consecutiv titlul de campioni europeni universitari fiind al treilea trofeu din istoria clubului.

Handbaliștii pregătiți de Răzvan Gavriloaia și Iulian Andrei au avut parte de o finală antrenantă în compania reprezentantei din Franța, Universitatea Coasta de Azur în cadrul Campionatului European Universitar desfășurat la Podgorica (Muntenegru). Francezii au făcut o primă repriză excelentă, iar la pauză tabela arăta 16-13 pentru aceștia, însă imediat în partea secundă universitarii suceveni au revenit în joc. Duelul a ajuns în prelungiri după ce gruparea franceză a egalat la ultima fază a meciului, însă campioana en-titre, USV, și-a adjudecat în cele din urmă un nou titlu după 37-36, scor final.
USV: Podovei, Șoldan – Vizitiu 10 goluri, Balazs 7, Stanciuc 7, Dascălu 5, Lupu 3, Focșăneanu 3, Lăzurcă 1, Bologa 1, Roșu, Reuț, Urdă. Antrenori: Răzvan Gavriloaia, Iulian Andrei. Kinetoterapeut: Octavian Andreica.
Botond Balazs a fost golgheterul și cel mai bun valoros jucător din acest an al Campionatului European Universitar de handbal masculin.
Lotul pe care au mizat antrenorii Răzvan Gavriloaia și Iulian Andrei: Dragoş Podovei, Ionuţ Şoldan – portari, Botond Balazs, Claudiu Lăzurcă, Alex Dascălu, Alexandru Focşăneanu, Cosmin Lupu, Alexandru Reuţ, Iulian Roşu, Adrian Urdă, Albert Vizitiu, Daniel Stanciuc, Alexandru Bologa.