Sponsori Sponsori

Universitatea din Suceava a mai făcut un pas către finala Campionatului European Universitar din Ungaria

Echipa de handbal masculin a Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava a obținut astăzi o victorie categorică împotriva Universității Catolice “Eszterházy Károly” din Eger (Ungaria), impunându-se cu scorul de 48-22 (23-16) în sferturile de finală ale Jocurilor Europene Universitare 2024.

Delegația suceveană, condusă de Iulian Andrei, a demonstrat o formă impresionantă și o coordonare excelentă pe teren. Podovei a fost liderul echipei cu 12 goluri din 22 de aruncări, inclusiv 1/1 din 7 metri. De asemenea, Focșăneanu a avut o performanță remarcabilă, înscriind 10 goluri din tot atâtea aruncări. Balazs și Zarițchi au contribuit fiecare cu câte 6 goluri, demonstrând eficiență maximă (6/6).

Performanța echipei a fost completată de Lupu (6/7), Lazurcă (6/9, inclusiv 2/2 din 7 metri), Iordachi (5/7), Bruj, Roșu, Bologa și Grigore, fiecare cu câte 2 goluri, iar Reuț a adăugat un gol din trei încercări.

Echipa suceveană a demonstrat o formă de invidiat și în faza grupelor, câștigând fără greșeală toate meciurile. Vineri, au învins Universitatea din Minho (Portugalia) cu scorul de 36-29, iar sâmbătă au depășit Academia de Știință și Tehnologie din Cracovia (Polonia) cu 33-24.

După această victorie categorică în sferturi, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava se pregătește să înfrunte Universitatea din Zürich (Elveția) în semifinalele competiției. Meciul va avea loc marți, de la ora 21:00 (ora României). Va fi o confruntare crucială pentru echipa suceveană, care speră să-și apere titlul de campioană.