Sponsori Sponsori

Jos pălăria pentru ”tricolori”

România nu a avut nicio șansă în fața naționalei Olandei în meciul din optimile Campionatului European din Germania. ”Tricolorii” au fost învinși cu scorul de 3-0 de ”Portocala mecanică”. Gakpo și Malen au punctat pentru olandezi și au spulberat visul a milioane de români care au sperat într-o calificare istorică în sferturile competiției.

România a început curajos la Munchen, iar timp de 15 minute a pus presiune pe apărarea olandeză. Man a fost aproape de a deschide scorul cu un șut care a trecut puțin peste transversală fiind cea mai mare ocazie a ”tricolorilor” din această partidă. Treptat, olandezii au avansat în jumătatea de teren a României, iar o pasă între linii ajunsă la Gakpo a destabilizat apărarea lui Iordănescu, iar jucătorul lui Liverpool l-a fentat pe Rațiu și mai apoi a șutat la colțul scurt, deschizând scorul.

În repriza secundă, olandezii și-au creat ocazii numeroase și au reușit să puncteze pe final și să risipească orice speranță a suporterilor români. Malen a punctat de două ori în mai puțin de zece minute și a stabilit scorul final, 3-0. Edi Iordănescu a ținut să-și felicite jucătorii la finalul meciului.

La acest turneu, ”tricolorii” au reușit să egaleze performanța echipei naționalei de la Campionatul European din anul 2000 atunci când au reușit să iasă din grupe.