Sponsori Sponsori

Foresta Suceava încheie turul pe locul al doilea în Seria I a Ligii a III-a

”Galben-verzii” câștigă la scor duelul cu CS Dante Botoșani și încheie prima parte a sezonului pe locul secund.

Foresta Suceava își continuă parcursul aproape perfect în mandatul lui Ivan Gvozdenovic. Sâmbătă după-amiază, pe Areni, galben-verzii au trecut cu 4-0 de nou-promovata Dante Botoșani ajungând la 16 puncte obținute în ultimele 6 confruntări. După un început de joc destul de echilibrat, Andrei Cerlincă reușește două exerciții superbe până la pauză, iar meciul părea în mare parte rezolvat.

În repriza secundă oaspeții nu mai reușesc mare lucru, cad atât fizic cât și psihic, iar ocaziile apar doar la poarta vecinilor de la Dante. La jumătatea reprizei secunde, Alexandru Marin face 3-0, iar în minutele de final, Andrei Cerlincă înscrie pentru a treia oară consimțind și scorul final.

Cu această victorie Foresta își asigură locul doi la finalul turului de campionat, fiind la egalitate de puncte atât cu liderul Știința Miroslava cât și cu ocupanta locului trei, CSM Bucovina Rădăuți. De menționat că ieșenii au un meci mai putin disputat și anume jocul din această rundă cu CSM Pașcani.