România a ratat calificarea la campionatul mondial de handbal masculin după ce a pierdut fără drept de apel returul din Cehia, scor 20-29.
”Tricolorii” au clacat în partida de la Brno și au pierdut în fața cehilor, scor 20-29. Avantajul de un gol din meciul tur nu a ajutat-o deloc pe naționala României care va urmări un nou campionat mondial din fața televizoarelor. Cel mai bun ”tricolor” de pe teren a fost Drăgan cu 5 reușite. Suceveanul Daniel Stanciuc a evoluat și el în acest joc, însă a reușit un singur gol în poarta Tomas Mrkva.
CEHIA – ROMÂNIA 29-20 (15-9)
Cehia: Mrkva 1 gol, Hrdlicka – Klima 9, Piroch 4, Hrstka 3, Sterba 3 (1 din 7m), Reichl 3, Morkovsky 2, Babak 1, Harabis 1, Solak 1, Blecha 1, Patzel, Havran, Nantl, Zeman. Antrenor: Xavier Sabate.
România: Vasile, Iancu – Drăgan 5 (3 din 7m), Nistor 4 (2 din 7m), Ilie 3, Grigoraș 2, Ungureanu 2, Stanciuc 1, Andrei 1, Dedu 1, Buzle 1, Nagy, Racoțea, Caba, Dumitrana, Căbuț. Antrenor: George Buricea.
România va începe la toamnă preliminariile pentru europenele din 2026.