CSU Suceava debut cu dreptul în Liga Națională de Handbal

Universitarii au oferit surpriza primei etapei prin victoria în fața lui HCDS Constanța.

Înaintea acestei partide, formația constănțeană pornea favorită nu doar în urma clasării din sezonul trecut ci și datorită succesului pe care l-a obținut în Supercupă unde a învins-o pe Dinamo București. Însă, universitarii au dovedit încă o dată că socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg.

După un început echilibrat în Sala Sporturilor din Constanța, intervențiile lui Tcaciuc, dar și atacurile finalizate fără greșeală au dus la desprinderea pe tabelă a echipei antrenate de Adrian Chiruț. Scorul la pauză era 15-9 în favoarea băieților noștri. Diferența de 6 goluri de la pauză s-a păstrat și în scorul final, CSU Suceava impunându-se cu 29-23 pe terenul celor de la HCDS Constanța.

În următoarea etapă, CSU Suceava joacă tot în deplasare pe terenul celor de la Steaua București. Formația bucureșteană a învins în prima rundă pe Potaissa Turda, tot în deplasare cu scorul de 22-21.