CSU Suceava 30 – 27 Politehnica Timișoara în ultima etapă a Ligii Naționale

CSU Suceava încheie sezonul regulat cu o victorie de palmares în fața ocupantei locului 6 în Liga Națională.

Zi cu soare pentru sportul sucevean, nu este vorba de cine știe ce decizie bună luată de aleșii locali, însă este vorba despre rezultatele pe care echipele de fotbal, handbal și rugby le-au înreistrat astăzi în ciuda situației financiare pe care o au. CSU Suceava a reușit să ofere un spectacol frumos publicului care i-a susținut astăzi. Formația antrenată de Adrian Chiruț a deschis scorul repede cu formația bănățeană, însă rolurile s-au schimbat, unde pe toată durata primei reprize timișorenii au dominat și au preluat conducerea, astfel scorul pauzei era în favoarea lor, 14-13.

După pauză, ”universitarii” au ieșit de la vestiare montați și deciși să întoarcă scorul în favoarea lor. Au egalat destul de repede, însă timișorenii au revenit în avantaj, iar în minutul 33, bănățenii aveau avantaj de două goluri pe tabelă. După două lovituri de la 7 metri apărate de Roski, acesta nu a avut ce face un minut mai târziu când timișorenii au majorat scorul de pe tabelă la 3 goluri diferență. În doar 4 minute, sucevenii au întors scorul și tabela arăta 19-18 în favoarea CSU-ului.

Au urmat minute bune în care echipa suceveană a ținut-o în șah pe cea timișoreană, având constant câte două goluri în plus. Spre final, sucevenii s-au distanțat chiar la 4 goluri, tabela indicând 30-26 în minutul 59. În minutul rămas până la final timișorenii au reușit să mai înscrie un gol care a stabilit scorul final 30 – 27 în favoarea CSU-ului.

La finalul acestui sezon regulat, CSU Suceava se poziționează pe locul 9 și va juca în play-out.