Sponsori Sponsori

Fălticeneanul Vlad Dascălu aduce României o medalie de aur istorică la Jocurile Europene din Polonia

Ciclistul român a dominat cursa de mountain-bike și a obținut cea mai importantă victorie din istoria ciclismului românesc la nivel de seniori.

Într-o performanță excepțională pentru ciclismul românesc, Vlad Dascălu, un tânăr talentat în vârstă de 25 de ani, originar din municipiul Fălticeni (județul Suceava), a câștigat medalia de aur la proba de mountain-bike a Jocurilor Europene. Competiția s-a desfășurat la Cracovia – Malopolska, Polonia – duminică, 25 iunie, în cadrul acestui prestigios eveniment sportiv.

Vlad Dascălu a făcut istorie pentru România, aducând țării sale prima medalie de aur la Jocurile Europene din Polonia. Cu un parcurs impresionant și un timp de 1.19:41, tânărul ciclist a dominat întreaga cursă, demonstrând o tehnică impecabilă și o determinare remarcabilă. Succesul său reprezintă un moment de bucurie și mândrie pentru întreaga națiune română.

Acest triumf vine pe fondul unei cariere promițătoare pentru Vlad Dascălu. Deținător al titlului de campion mondial de tineret din 2019, el a confirmat încă o dată calibrul său ca ciclist de elită. Performanța sa la Jocurile Europene reprezintă o confirmare a talentului și a pregătirii sale, aducându-i laudele și recunoștința susținătorilor de acasă.

Cursa de mountain-bike a fost extrem de disputată, iar Vlad Dascălu a avut de înfruntat adversari puternici. Cu toate acestea, sportivul legitimat la CS Dinamo a reușit să se impună cu o uimitoare precizie și rezistență în ultimul tur al cursei. Într-un final strâns, elvețianul Lars Josef Forster a ocupat locul al doilea la doar 14 secunde distanță, în timp ce italianul Luca Braidot s-a clasat pe locul trei, la 19 secunde de câștigător.

Sursa foto: Comitetul Olimpic și Sportiv Român