Echipa României s-a descurcat excelent la Campionatele Europene Masters

În data de 17-19 septembrie 2021 au avut loc Campionatele Europene Masters de Montain Running 9,2k, Nordic Walking și Trail Running 43,5k Valtramontina, Tramonti di Sotto-Italia. Romania a participat cu 12 atleți masters la aceste campionate europene obținând șapte medalii în cele două zile de concurs dintre care patru la individual și trei la echipe, astfel: o medalie aur la W45, Vonica Ghizela (maraton), o medalie argint W 55 Paraschiva Borș (maraton), o medalie bronz M 35 Paul Severin (maraton) și o medalie bronz la W 45 Herman Gabriela Maria (mountain running), iar la echipe trei medalii de argint astfel, o medalie la M 35 Mountain Running (Dragomir Petre, Candrea Ion, Paul Severin), o medalie M 50 Trail Running/maraton (Dragomir Petre, Candrea Ion, Gabriel Drilea) și W45 Trail Running/maraton (Vonica Ghizela, Paraschiva Borș, Gloria Suciu).

Din lot a facut parte și atletul dornean, Candrea Ion legitimat la CSM Suceava care ne-a mărturisit că își va aminti mulți ani de această competiție care tocmai a trecut, De Val Tramontina, de comunitatea italiana, de tradițiile lor, de pasiunea și profesionalismul de care au dat dovadă.

”Nu a fost ușor, a fost o vreme schimbătoare inclusiv ploaie torențială, trecere prin ape, pe poduri, prin tunele foarte lungi în care plouă cu găleata o apă rece ca gheața, traseu foarte tehnic cu scări, cu trecere prin curțile locuitorilor, pe cărări foarte înguste deasupra prăpastiilor, a fost fabulos și da 200 de voluntari și 500 de sportivi din 17 țări au câștigat provocarea printre care, DA, și lotul României Masters s-a prezentat impecabil la toate capitolele. Mulțumesc pentru susținere consilierilori locali și domnului primar, Viorel Maxim al comunei Iacobeni.”, a conchis atletul Ion Candrea.